Geoterminis šildymas ir jo kaina

Geoterminis šildymas – ne nauja technologija. Šilumos siurbliai pasaulyje naudojami jau 60 metų. Jie dirba su gamta, o ne prieš ją. Šilumos siurbliai gali šildyti ir vėsinti. Namus, komercinius pastatus nedeginant jokio kuro.

2017 metais Amerikoje planuojama, kad geoterminis šildymas užims 35% naujų namų rinkos. Daugumai Europos valstybių geoterminis šildymas yra įprastas dalykas. Švedijoje, Suomijoje ir Šveicarijoje apie 75% naujų namų turi šilumos siurblį. Amerikos energijos departamentas ir aplinkos apsaugos agentūra geoterminio šildymo sistemas pripažino energetiškai efektyviausiomis ir švariausiomis vėsinimo ir šildymo sistemomis.

Geoterminės šilumos siurblių sistemos

Geoterminis šildymas ir vėsinimas yra dažnai vadinamas geoterminiu arba žemė – vanduo šildymu ir vėsinimu. Abu pavadinimai reiškia tą patį. Taip pat svarbu paminėti, kad  kalbame ne apie šilumą naudojamą iš žemės gelmių. Mes kalbame apie šilumą iš žemės plutos, paimtą iš 1-150 m gylio nuo žemės paviršiaus.

Pav.  1 Pagrindinės geoterminio šildymo dalys

Šildymas žiemą

Požeminiai vamzdžiai, vadinami lauko kontūru, cirkuliuoja skystį kuris absorbuoja šilumą šilumą iš žemės ir gražina ją šilumos siurbliui esančiam patalpose. Šilumos siurblys šilumą perima iš skysčio ir perduoda namui. Toliau skystis lauko kontūre vėl cirkuliuojamas per žemę, tam kad surinktų šilumą.

Vėsinimas vasarą

Šilumos siurblys paima šiltą ora iš pastato per oro angas arba kitus vėsinimo paviršius. Pašalinta šiluma yra perduodama žemei per lauko kontūrą. Šiuo atveju į lauką paduodamas skystis yra šiltesnis nei ateinantis į namą.

Šilumos siurblio galios nustatymas

Šilumos siurblio galia priklauso nuo pastato dydžio. Yra daug faktorių nuo kurių priklauso kokio dydžio šilumos siurblio reikia. Kadangi šilumos siurblio skaičiavimas yra sudėtingas procesas, namų savininkai įsirengdami geoterminį šildymą turėtų kreiptis į patyrusius rangovus. Jie įvertins pastatą, jei reikia atliks skaičiavimus ir parinks tinkamo dydžio sistemą. Geoterminio šildymo sistemos dydis apsprendžia lauko kolektoriaus ilgį. Pasirenkant šilumos siurblį yra labai svarbu kreiptis į geoterminio šildymo profesionalus, nes gali būti problemų su per didelėmis arba per mažomis sistemomis. Per didelio galingumo šilumos siurblys neveiks efektyviai ir netarnaus kiek priklauso.. Patyrę geoterminio šildymo montuotojai parinks sistemą tiksliai ir užtikrins ilgą ir efektyvų šilumos siurblio darbą.

Nuo ko priklauso geoterminio šildymo kaina?

 Kai namo statytojas galvoja apie geoterminio šildymo montavimą savo name, pradinė montavimo kaina yra vienas rimčiausių faktorių priimant sprendimą. Nors eksploatacijos metu geoterminis šildymas sutaupys pinigų, jo montavimo kaina dažniausiai yra didesnė lyginant su dujomis ar elektra. Pats šilumos siurblys nebūtinai yra brangesnis už konkurentus, tai lauko kolektorius ( ypač vertikalus) kuris sudaro nemažą kainos dalį. Vartotojai pirmiausia turėtų susipažinti su geoterminio įrengimo procesu, kad suprastų, kaip gaunama kaina.

Trumpas atsakymas į klausimą nuo ko priklauso geoterminio šildymo kaina: šilumos siurblys + lauko kolektorius = geoterminio šildymo sistemos kaina.

Šilumos siurblio dalis susideda iš siurblio kainos, papildomų montavimo medžiagų ir montavimo darbų. Šie darbai yra atliekami tinkamai apmokytų ir kvalifikuotų geoterminio šildymo specialistų. Lauko kontūro dalis susideda iš vamzdyno kainos ir kasimo arba gręžimo darbų. Lauko kolektoriaus įrengimo kaina dažnai sudaro 30-40% visos Sistemos kainos. Kiekvienai situacijai yra įvertinami šie kriterijai:

Gyvenamojo namo dydis

Pirmasis faktorius yra pastato dydis, kuriame savininkas nori įrengti geoterminį šildymą. Kuo didesnis pastato plotas, tuo daugiau didesnis bus šildymo ir vėsinimo poreikis. Taigi didelis kintamasis yra namo izoliacijos kintamasis, kitaip tariant ar namas yra gerai izoliuotas šilumine izoliacija ar tai – kartoninė dėžė.

Šilumos siurblio dydis

 Priklausomai nuo pastato dydžio, izoliacijos ir klimato yra suskaičiuojamas šilumos poreikis. Tai geoterminio šildymo rangovą įgalina parinkti teisingo dydžio šilumos siurblį. Didesnės galios šilumos siurblys bus šiek tiek brangesnis.

Lauko kontūro dydis

 Pastato dydis ir grunto kuriame įrengiamas kolektorius savybės diktuoja lauko kolektoriaus ilgį. Montuotojai dažniausiai nustato kainą už metrą, kuri priklauso nuo grunto tipo ir vietovės. Lauko kolektoriaus kaina tiesiškai proporcinga jo ilgiui. Lauko kolektoriaus kaina gali labai priklausyti nuo grunto. Geros geologijos sąlygos leidžia įrengti trumpesnius kolektorius. Ten kur gruntai smėlingi – gali prireikti ilgesnio kolektoriaus.

Šie faktoriai yra pagrindiniai kalbant apie geoterminio šildymo sistemas. Yra ir daugiau kainos veiksnių, tačiau į šiuos labiausiai reikia atkreipti dėmesį.

Geoterminio šildymo sistemos įrengiamos nevienodai

 Patyrę geoterminio šildymo montuotojai, su reikiama patirtimi ir kvalifikacija yra laimingo geoterminio šildymo užsakovo pagrindas. Todėl yra labai svarbu montuotojų nesirinkti pagal kainą. Nepatyrę montuotojai gali netinkamai parinkti Sistemos dydį, lauko kolektoriaus ilgį ar vamzdynų skersmenį. Blogai suprojektuota arba sumontuota Sistema gali veikti neefektyviai, užšaldyti gruntą, vartoti didelį kiekį elektros. Labai svarbu, kad montuotojas turėtų serviso tarnybą, galėtu laiku ir kvalifikuotai atlikti sistemos aptarnavimus šilumos siurblio eksploatacijos metu.

Kiek tai man kainuos?

Taigi galbūt dabar jau aišku kad galutinė geoterminio šildymo kaina priklauso situacijos. Norint tiksliai ją nustatyti užsakovai turi kreiptis į atsirinktus geoterminio šildymo rangovus.

PASIŪLYMAS!

Užpildykite užklausos formą ir gaukite 10% nuolaidą šilumos siurblio montavimo darbams.

Daugiau skaitykite:

Šildomas veidrodis: kas tai yra ir ar man jo reikia?

Vonios veidrodžiai patys savaime yra prabangos ir komforto simbolis. Kuo jie įspūdingesni, tuo gražiau atrodo vonios kambarys, tuo daugiau laiko praleidžiame vonioje besimėgaudami prausimosi ir grožio procedūromis. Tačiau norint, kad…

Oras – vanduo šilumos siurblių privalumai ir trūkumai

Ar oras – vanduo šilumos siurblys jums tinka? Jūs turite elektrinį arba dujinį katilą ir dideles sąskaitas už šildymą? Pavargote kas dieną prižiūrėti kieto kuro katilą? Ar svarstėte šildymo katilą…

Geoterminis šildymas ir jo kaina

Geoterminis šildymas – ne nauja technologija. Šilumos siurbliai pasaulyje naudojami jau 60 metų. Jie dirba su gamta, o ne prieš ją. Šilumos siurbliai gali šildyti ir vėsinti. Namus, komercinius pastatus…